Category

KA-GBB-24-BK
http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2922
1.M-LOK tactical handguard:
– M-LOK is the most trendy rail system in the real firearms. This handguard is KING ARMS original design. the M-LOK specification done according to MAGPUL provided document.
– One piece CNC machined metal M-LOK handguard provides a solid rail platform. M-LOK-standard accessories can be bolt-on quickly and concretely.
– Stylish engraved handguard provides unique outlook and light weight.
– Four-sided mounting platform conveniences shooters to bolt-on vary accessories.
2.Outer & Inner Barrel:
– Metal outer barrel and delta ring mount to avoid wobbling.
– Well-polished precise 6.05mm brass inner barrel lets every shot more accurate.
3.Rifle body:
– Metal bolt catch, selector lever, trigger make the gun more durable.
4.Reinforced Parts :
– Full steel upgraded parts (KA-PT-26) to provide high durability : Trigger, Selector Lever, Hammer, Sear.
5.Bolt carrier :
– High speed bolt carrier
– Reinforced Steel bolt-stop parts installed
5.Non-slip grip:
– Rough surface design can prevent slip of griping. You can grasp full control of your rifle confidently.
– Ergonomic designed offers the operator maximum comfort and control over the rifle.
6.Sights:
– Metal front sight and rear sight . Both of them are rail mounting and able to flip-up. They have adjustable aiming pins and range finder hole to fit corresponding difference field-shooting environment.
7.Magazine:
– Magazine capacity : 30&50 rounds
– Compatible with Marui/ WE/ VFC/ARMY system.
8.Tactical stock:
– Provides comfortable, secure shoulder rest for Airsoft Gun.
– Easy to install and ergonomic design let shooter grip their gun confidently.
– Nylon Fiber material provide anti-shock while shooting.
– Can be locked down to virtually eliminate movement in the stock.
– Can be quickly converted to fit commercial or Mil-Spec buffer tubes.
– Sling loop and quick-detach mounting point provided for wide variety of harness /Sling options.
– Mounting points at the bottom of stock that can install QD Sling Swivel.
– Removable recoil pad that can change battery faster and convenient unlocking lever.
9.Flash Hider :
– Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR
| Suggested Energy Source | Green Gas |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 772mm |
| Min. Overall Length | 690mm |
| Inner Barrel Length | 233mm |
| Weight without Magazine | 2111g |
| Main Material | Aluminum,Zinc alloy |
| Major Color | Black |
| Capacity | 30&50rounds |
| Caliber | 6.05 mm |
| Fire Mode | Safe/Single/Full-Auto |
| Marking | Training Weapon System |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | Automatic |
| Blowback Action | Gas Blowback |
| Outer Barrel Design | CNC One Piece |
| Magazine Release Design | -NA- |
| Hop-Up Bucking Design | WA system |
| Gearbox Design | -NA- |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | -NA- |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 370 FPS (MAX.) |
Related products
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-34-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
BlackRain Ordnance 9mm Carbine GBB
600 $Add to cartKA-GBB-25-RG http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=2996 1.M-LOK tactical handguard: -Full CNC Machined 10” M-LOK slim handguard with CNC engraved Black Rain Ordnance marking 2.Outer & Inner Barrel & Flash Hider: -CNC Machined one-piece outer barrel. -Steel Black Rain Ordnance HEXAGONAL COMPETITION COMPENSATOR (KA-FH-53) 3.Receiver : – Aluminum 6061 receiver with CNC engraved Black Rain Ordnance marking. -“LET IT RAIN!!” laser engraved marking Dust Cover …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + King Arms M11 PDW CNC Kit installed + Steel lower receiver
605 $Read moreKA-AG-1000 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3039 1. Tactical Upper Receiver : Made of Aluminum material and CNC machined process for one-piece formed upper receiver. Light weight and stylish engraved handguard provides unique appearance. Two different lengths of tactical rails for attaching accessories. Enlonger the length with 154mm to the submahcine gun with this kit for easy to grip over …
-
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Black
284 $Add to cartOfficial Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – Black KA-AG-93-BK-FN This King Arms FN P90 Tactical is a Personal Defense Weapon which was created for close combat situation. – The cocking handle, magazine catch and fire selector were designed to be ambidextrous operated. – Equipped with two side mil-spec rails and …
Official Licensed by FN/EMG – King Arms FN P90 Tactical – BlackRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.