Category

K93 LRS1 Ultra Grade
The K93 LRS1 (Long Range Sporter 1) Ultra Grade is a spring action rifle. Zinc Alloy and ABS are used as main materials in order to reduce the weight of rifle. The buttpad, cheek piece and trail spade of the stock can be adjusted easily. The package comes with a 50 rounds magazine, bipod adaptor.
| Suggested Energy Source | Spring Action |
| Maximum Battery Storage | -NA- |
| Max. Overall Length | 1150 mm |
| Min. Overall Length | -NA- |
| Inner Barrel Length | 495 mm |
| Weight without Magazine | 3060 g |
| Main Material | Aluminum; Nylon Fiber |
| Major Color | Black |
| Capacity | 50 rds |
| Caliber | 6 mm |
| Fire Mode | Safe / Single |
| Marking | |
| King Arms Bolt Catch System | -NA- |
| Loading Mode | Straight-Pull Bolt Action |
| Blowback Action | -NA- |
| Outer Barrel Design | Flexible Design |
| Magazine Release Design | Single-Way |
| Hop-Up Bucking Design | Adjustable AEG Type |
| Gearbox Design | -NA- |
| Motor Design | -NA- |
| Accessories come with package | BB Loader & Bipod Adaptor |
| Muzzle Velocity (Canada version) | Over 366 FPS |
| Muzzle Velocity (Italy / Japan version) | Lower than 0.98J |
| Muzzle Velocity (Standard version) | 340 – 370 FPS |
Related products
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Black
129 $Read moreKA-AG-286-BK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
KA TWS MOD1 AEG Sport -Pink
145 $Read moreKA-AG-286-PK This lightweight nylon fiber AEG replica is equipped with a durable High Realistic MOD1 9-Inch Handguard, featuring a 3-piece design (barrel nut, upper rail, lower rail) constructed from high-quality nylon fiber for easy handling. It provides a full-length 20mm Picatinny rail mounting surface, compatible with various accessories. The handguard system is designed to accommodate …
-
KA TWS 9mm SBR GBB Lite – BD
252 $Add to cartKA-GBB-34-BD The King Arms’ first all-plastic GBB brings together innovation and performance in perfect harmony. This groundbreaking design, made from high-quality nylon fiber, offers exceptional durability and lightweight handling, making it the ideal choice for beginners. …
-
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installed
385 $Add to cartKA-AG-1001 http://www.kingarms.com/product_detail.php?id=3042 Full steel Upper & Lower Receivers with Military grade QBQ black surfacing finishing. Helps a lot in enhancing durability. It also improves the original plastic receivers’ material and the handling feel. It is KSC/KWA M11 full steel upgraded version by installing steel upper and lower receiver kit (KA-SK-44) Suggested Energy Source Green gas …
King Arms M11 PDW – KSC / KWA M11 System 7 (NS2) + KWA M11 Steel Kit installedRead More
Know Us
Buy ammo online! indexammunition store is your source for 223, 9mm, 22 lr, 7.62x39, 45 ACP and many other popular calibers of ammo. We have a wide variety of ammo for sale! 223 ammo, 7.62x39 ammo, 9mm ammo, 45 acp ammo, Wolf ammo and more! Buy pistol ammo, rifle ammo, shotgun ammo, and others here! Buy ammo in bulk for cheap, low prices and save! Check for bulk ammo eligibility in the product details!
Read MoreStore Updates
Product Showcase






Reviews
There are no reviews yet.